+38 (044) 252 - 71 - 75 +38 (044) 252 - 74 - 83 .

9 березня – день народження генія українського народу – Тараса Григоровича Шевченка

shev

Тарас Шевченко, як ніхто інший з українських письменників, підходить під окреслення Поет-Предтеча. Він справді “надходить” з нашого українського майбутнього, синтезувавши в собі теперішнє та минуле українського народу. Він приходить до нас, як приходив перед тим до інших поколінь українців, як, сподіваємося, приходитиме й до нащадків, із “здобутою істотно” правдою про наше національне буття.

Господь на нашій життєвій дорозі милостиво посилає нам людей–дороговказів і дарує величний духовний світ. Народ Ізраїля з неволі виходив за Стовпом Вогненним, так і поезія Шевченкова веде наш народ. Коли входиш у вогненний енергетичний струмінь його поезії, то потрапляєш в інший світ, напругу якого не завжди легко витримати. Маєш чутливе серце – витримаєш і зрозумієш, вловиш мотиви, властиві європейській літературі, озвучені в Шекспіра, Міцкевича, Гоголя... А ще – український фольклор – як міф, як оберіг. І саме тому Шевченкове слово викликає в людей і могутнє пробудження живого духу, і відвагу, і… сльози. Певне, тому, що ця поезія збуджує праоснови, закодовані з генами прабатьків наших. І нація прокидається на поклик його слова, стає сильною, мудрою і нездоланною. Варто лише прийняти, як віру, його щире, любляче свій народ, батьківське Слово, його імперативи:

МОВА. Трактував поет слово як голос Бога і сторожу нації: «Ну що б, здавалося, слова… Слова та голос – більш нічого. А серце б’ється – ожива, Як їх почує!.. Знать, од Бога І голос той, і ті слова»; ("...і землячки Де-де проглядають. По-московській так і ріжуть..."). "...на москалів не зважайте, нехай вони пишуть по-своєму, а ми по-своєму: у них народ і слово, і в нас народ, і слово".

ДУХОВНЕ – над матеріальним. «..бо душа жива. Як небо блакитне – нема йому краю, Так душі почину і краю немає».

НАЦІОНАЛЬНА ГОРДІСЬ: «У нас воля виростала, Дніпром умивалась, У голови гори слала, Степом укривалась!».

ІДЕНТИЧНІСТЬ.  Проживши на чужині 30 років зі своїх 47-ми, зберіг свою національну окремість як основний стрижень бутя людини: "Нема на світі України. Немає другого Дніпра. А ви претеся на чужину...". «Учітесь, читайте, І чужому научайтесь, Й свого не цурайтесь»; «В своїй хаті –  своя правда, і сила, і воля».

Основним ворогом української ідентичності вважав найбільший переступ – ЯНИЧАРСТВО. «А тим часом перевертні Нехай підростають, Та поможуть москалеві Господарювати Та з матері полатану Сорочку знімати...". Просто і відкрито заявляв: "Я нічого не хочу – тільки, щоб люди свого не цурались".
ВИЗНАЧАЛЬНА РОЛЬ ДУХОВНИХ ПРОВІДНИКІВ. «Од козацтва, од гетьманства Високі могили – Більш нічого не осталось, Та й ті розривають; А він хоче, щоб слухали, Як старці співають».

САМОДОСТАТНІСТЬ. Виростаючи з гайдамацьких генів, нарощував їхню силу з усвідомлення своєї пекучої і правдивої історії: «Світе тихий, краю милий, Моя Україно, За що тебе сплюндровано, За що, мамо, гинеш?»; "Це той перший, що розпинав Нашу Україну, А вторая доконала Вдову сиротину. Кати! кати! Людоїди!".

БОРОТЬБА.  "Як умру, то поховайте...", апелює до нас живих: "Поховайте та вставайте, Кайдани порвіте І вражою злою кров'ю волю окропіте"; "Борітеся – поборете, Вам Бог помагає".

ІСКРА ВОГНЮ ВЕЛИКОГО. Тліє, не вгасає, Жде підпалу, як той месник, Часу дожидає»; «Не вмирає душа наша, Не вмирає воля. І неситий не виоре На дні моря поле»; Злого часу».

ПОЛІТИЧНЕ ЗАВДАННЯ НАЦІЇ: «Встане Україна. І розвіє тьму неволі, Світ правди засвітить, І помоляться на волі Невольничі діти!..»; «Ми віруєм твоїй силі І духу живому. Встане правда! встане воля! І тобі одному Помоляться всі язики Вовіки і віки».

ТОРЖЕСТВА НАЦІОНАЛЬНОЇ НАДІЇ: «…і на оновленій землі Врага не буде, супостата, А буде син, і буде мати, І будуть люде на землі!».

Шевченко – це оберіг нації, він дарований Господом нашому народу.