+38 (044) 252 - 71 - 75 +38 (044) 252 - 74 - 83 .

Професійна освіта і навчання майбутнього – впровадження інновацій: конгрес Федерального інституту професійної освіти і навчання 2018

6-8 червня 2018 року в Німеччині (м. Берлін) відбувся міжнародний Конгрес Федерального інституту професійної освіти і навчання (ВІВВ) «Професійна освіта і навчання майбутнього – впровадження інновацій». У конгресі взяли участь представники парламенту Німеччини, міжнародних фондів ЄС, а також від бізнесу, роботодавців, вищої та професійної освіти, науки з 21 країни світу (Австралія, Австрія, Бельгія, Бразилія, В’єтнам, Греція, Іспанія, Китай, Колумбія, Молдова, Нідерланди, Норвегія, Об’єднане королівство Великої Британії та Північної Ірландії, Парагвай, Південна Корея, Російська Федерація, Сполучені Штати Америки, Таїланд, Україна, Філіппіни, Швейцарія).

Від України, відповідно до Меморандуму про співпрацю з ВІВВ та участі Інституту ПТО НАПН України в Асоціації дослідницьких організацій ЄС у сфері професійної освіти і навчання, на Конгрес були запрошені директор Інституту Радкевич Валентина Олександрівна і науковий співробітник Леу Сніжана Олексіївна.

6 червня 2018 року відбулося представлення освітніх проектів, розроблених і апробованих у провідних німецьких компаніях, та нагородження переможців. Перше місце виборола компанія, що реалізувала проект по поверненню безробітних (таких, що шукають роботу 8 місяців і більше) на ринок праці через використання не лише активних методик, а й роботу із соціальним педагогом та психологом.

7 червня відбулося офіційне відкриття Конгресу, панельне обговорення та серія тематичних форумів. Вітальне слово виголосив Президент ВІВВ професор Фрідріх Губерт Ессер і Міністр освіти та досліджень, член парламенту Аня Карлічек. Принагідно зазначимо, що і пан Ессер і пані Карлічек мають за плечима значний досвід професійної діяльності як пекаря та банківського клерка і працівника готельної сфери, відповідно. Пан Ессер зазначив важливість розвитку і впровадження інновацій у сфері професійної освіти і навчання на рівні 4.0 й висловив сподівання на подальшу активну взаємодію з усіма учасниками форуму. Пані міністр наголосила на важливості підтримки та вдосконалення системи професійної підготовки Німеччини задля розвитку економіки країни та покращення добробуту кожного окремого громадянина держави.

У панельному обговоренні на тему «Майбутнє праці – майбутнє професійної освіти і навчання» взяли участь представники бізнесу (Керстін Ной та доктор Аріане Райнхарт) і науки (професор Фрідріх Ессер та професор Фрідріх Шпат). Учасники панельної дискусії обговорили важливість розвитку гібридних кваліфікацій та постійного оновлення й заміщення професій на ринку праці.

Професор, доктор Джефф Гайвард, голова факультету освіти Кембріджського університету доповів про виклики системи ПОН у Великій Британії в розрізі змін політичного клімату (вихід зі складу країн-членів ЄС – Brexit). Його доповідь «Життя за межами дуальної системи: виклики професійної освіти в умовах нео-ліберальної економіки» чітко й змістовно представила особливості системи кваліфікацій Великої Британії, специфіку розвитку системи професійної освіти і навчання країни (учнівства) та США та впровадження інновацій у секторі професійної підготовки задля утримання позицій економіки країни в умовах брексіту. Пан Гайвард також розповів про тенденції розвитку ПОН в умовах глобалізаційних перетворень та автоматизації виробництва.

Форуми з різних аспектів сектора професійної підготовки тривали два дні (7 та 8 червня) і мали такі тематичні спрямування: «Професійна освіта і навчання 4.0. – базова та подальша підготовка в умовах цифрової ери» (форум І), «Місця для навчання майбутнього: кооперативні та цифрові» (форум ІІ), «Навчання на засадах продуктивної діяльності: професійна компетентність в Європі та світі» (форум ІІІ), «Школа ‒ й що далі? Дуальна професійна освіта і навчання – переваги та реальний стан справ» (форум IV), «Міграція та інтеграція – внесок професійної освіти (форум V), «Охорона здоров’я та медичний догляд (послуги): перспектива для професійної освіти і навчання» (форум VI).

Науковці Інституту ПТО НАП України відвідали форум «Професійна освіта і навчання 4.0. – базова та подальша підготовка в умовах цифрової ери» й ознайомилися зі вже наявними здобутками та перспективами розвитку використання цифрових технологій у секторі ПОН, а саме: оцифрування ПОН, використання цифрових технологій, рамка цифрової компетентності ЄС, зміни професій, рівнів кваліфікацій та професійних сфер, створення нових видів зайнятості, навички працевлаштування для цифрових професій, модернізація, перетворення і виклики сектора професійної освіти і навчання на найближче майбутнє.

8 червня професор Людгер Войссманн ‒ директор Центру економіки освіти університету Людвіга-Максиміліана міста Мюнхен ‒ у доповіді «Професійна освіта і навчання в часи змін» повідомив про економічні переваги навчання за різними рівнями освіти і навів дані та цифри заробітку особи, залежно від рівня його/її кваліфікації.

Професор, доктор Губерт Ертл ‒ директор з питань досліджень та віце-президент ВІВВ ‒ підсумував роботу Конгресу і висловив сподівання на плідну взаємодію та висвітлення нових досягнень вже на наступному Конгресі ВІВВ у 2020 році.